هتل پارسيان آزادي تهران  چاپ        ارسال به دوست

وزیر اقتصاد مجارستان با وزیر امور اقتصادی کشور در هتل پارسیان آزادی، دیدار و گفت و گو کرد

وزیر اقتصاد مجارستان با وزیر امور اقتصادی کشور در هتل پارسیان آزادی، دیدار و گفت و گو کرد."می‌هایلی وارگا" وزیر اقتصاد مجارستان در دیداری که در هتل پارسیان آزادی  برگزار شد، گفت: ایران به دلیل تاریخ باستانی و هنر باسابقه همواره مد نظر مجارستان بوده و ما افتخار می‌کنیم که امروز در این کشور حضور داریم.وزیر اقتصاد مجارستان با بیان اینکه مجارستان هم به تاریخ با سابقه و هویت خودش همیشه افتخار می‌کند، افزود: برای ارتقاء همکاری‌ تجاری بین دو کشور، مجارستان سفارت خود را در ایران به یک ساختمان بزرگ‌تر منتقل می‌کند. وارگا اظهار داشت: مجارستان در زمان تحریم هیچ‌گاه دیپلماسی خود با ایران را قطع نکرد.وزیر اقتصاد مجارستان با بیان اینکه امکانات تجارت نقش زیادی در اقتصاد دارد، گفت: مجارستان پس از اصلاحات در سال 2010 اقتصاد ضعیفی داشت، ولی سعی کردیم اقتصادمان را تقویت کنیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر در اتحادیه اروپا رشد اقتصاد 2 درصد است، ولی رشد اقتصادی مجارستان 4 درصد شده است. وی با بیان اینکه کشورهای اروپای مرکزی که جمعیت آنها به 65 میلیون نفر می‌رسد، نسبت به کشورهای عضو IEU می‌توانند رشد اقتصادی بهتری داشته باشند، تصریح کرد: رشد صنعتی به رشد اقتصادی کمک می‌کند و به همین دلیل ما در مجارستان پروژه‌هایی را در زمینه‌هایی از جمله الکترونیک، خودروسازی و تجهیزات جنگی تعریف کردیم که باعث این رشد شده است.روابط ايران و مجارستان تاريخچه بسيار کهن داردو با پيروزى انقلاب اسلامي، مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف توسعه يافت. اولين ديدار از مجارستان توسط يک هيئت پارلمانى به سرپرستى آقاى دوز دوزان (Doz Dozany) در بيست و دو بهمن ۱۳۶۰ صورت گرفت. در بهمن ۱۳۶۲ اولين سفير ج.ا.ا به بوداپست اعزام شد. اولين هيئت سياسى ج.ا.ا به سرپرستى مدير کل سياسى اروپا و آمريکا در فوريه ۱۹۸۲ از مجارستان ديدار کرد. وارکونى وزير خارجه مجارستان در نوامبر ۱۹۸۳ از تهران بازديد نمود. انجام اين مسافرت در تشريح سياست دو کشور بسيار مهم بود.امروز شرایط برای همکاری‌های گسترده بین ایران و مجارستان مهیا است، به‌ویژه بعد از توافق هسته‌ای زمینه‌ها برای همکاری‌های دوجانبه بهبود یافته و حتی کمیسیون مشترکی برای گسترش روابط ایجاد شده است  بنابراین در شرایط کنونی احیاء و تقویت روابط اقتصادی به‌ویژه مسائل صنعتی و زمینه‌ها و ظرفیت‌های جدید باید در دستور کار قرار گیرد. تقویت و گسترش موضوعات زیست‌محیطی، انرژی‌های نو، پروژه‌های عمرانی مانند بنادر و راه‌آهن و بخش کشاورزی ، اولویت‌های کنونی ایران در این رابطه دوجانبه است. قطعاً ایران و مجارستان می‌توانند در این حوزه‌ها همکاری گسترده و مثبتی داشته باشند البته در این حوزه مسائل و تعاملات بانکی دارای اهمیت بسیار زیادی است.کشور مجارستان در دوران تحریم روابط مثبت خود با ایران را حفظ کرد و امیداست در شرایط پسابرجام این روابط و تعاملات گسترش یابد و در این عرصه هیچ مشکل و مانعی وجود ندارد.

گفتنی است  مجارستان علاقه‌مند به گسترش همکاری‌های دوجانبه با جمهوری اسلامی است و این کشور همواره در اتحادیه اروپا سعی کرده که حامی منافع ایران باشد.در شرایط کنونی مسائل و ظرفیت‌های مختلفی ازجمله در حوزه انرژی وجود دارد که دو کشور باید در جهت تقویت روابط در این حوزه تلاش کنند البته گسترش تعاملات بانکی نیز دارای اهمیت است و بهبود هر چه سریع‌تر این حوزه به نفع تجار و بازرگانان دو کشور خواهد بود.

 


١٣:٢١ - 1396/09/14    /    شماره : ٣٤٦٢    /    تعداد نمایش : ٢٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: